Dzień dobry wszystkim,
mam nadzieję, że wszystko u Was w porządku. Sytuacja w naszym kraju nie jest zachwycająca, wiele osób choruje, po raz kolejny musimy się też podporządkować koniecznym ograniczeniom. W najbliższym czasie rzadziej będziemy wychodzili z domów i możemy potrzebować czegoś, co zajmie nam czas i myśli. Dlatego postanowiłam przybliżyć Wam trzy filmy, które warto zobaczyć i trzech Youtuberów, którymi warto się zainteresować. Dodatkowo, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, wybrałam materiały, które mogą widza czegoś nauczyć.
„Zniewolony. 12 years a slave”
To trwający nieco ponad dwie godziny oparty na faktach film z 2013 roku, zdobywca trzech Oscarów w roku 2014, w którym zagrali m.in. Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Lupita Nyong’o i Brad Pitt. Opowiada historię Solomona Northupa, który jako wolny czarnoskóry mieszkaniec Waszyngtonu zostaje w 1841 roku porwany, sprzedany handlarzom niewolników i wywieziony na południe, gdzie wciąż panuje niewolnictwo. Film do bólu prawdziwy, pokazujący, do jakich czynów zdolny jest człowiek, który przestał dostrzegać człowieczeństwo w innych.
„Czekolada”
Czas na coś lżejszego, „Czekolada” to dwugodzinny film z 2000 roku nominowany do Oscarów w pięciu kategoriach, w którym najważniejsze role zagrali Juliette Binoche, Johnny Depp, Alfred Molina i Judi Dench. Posługując się słowami bohatera filmu, opowiada on o tym, że „miarą naszej dobroci nie jest to, czego nie robimy, czego sobie odmawiamy, przed czym się bronimy i kogo wyłączamy spośród nas, miarą dobroci jest to, co osiągamy, tworzymy i do kogo wyciągamy dłoń”.
„Ukryte działania”
Trwający 127 minut film z 2016 roku, zdobywca Saturna dla najlepszego filmu akcji bądź przygodowego i trzech nominacji do Oscarów. Opowiada opartą na faktach historię o trzech uzdolnionych matematycznie Afroamerykankach – Katherine G. Johnson, Mary Jackson i Dorothy Voughan (w tych rolach Taraji P. Henson, Janelle Monáe i Octavia Spencer), które mimo wielu przeszkód wynikających ze stereotypów i uprzedzeń podjęły na przełomie lat 50. i 60. XX wieku pracę w NASA i przyczyniły się do wysłania w kosmos pierwszego Amerykanina. Film, podobnie jak „Gra tajemnic” czy „Teoria wszystkiego”, dostarcza świetnej rozrywki i zachęca do dokładniejszego poznania historii bohaterów.
Uwaga! Naukowy Bełkot
Kanał na YouTubie założony w 2014 roku przez dr. Dawida Myśliwca (zwycięzcę 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki), który aktualnie ma na koncie 288 filmów, ponad 561 tys. subskrypcji i prawie 73 088 000 wyświetleń. Naukowy Bełkot to kanał popularnonaukowy o wszystkim, nie wiem, jak inaczej go opisać. Znajdziemy tam filmy z dziedziny chemii, anatomii człowieka, historii, psychologii, genetyki, botaniki, zoologii i wielu, wielu innych, trwające od dziesięciu minut do prawie dwóch godzin. Wszystko to poparte źródłami naukowymi (podanymi pod filmami), opowiedziane w zrozumiały, ale nie przesadnie uproszczony sposób i okraszone dobrym poczuciem humoru.
Polimaty
Kanał założony w 2012 roku przez Radosława Kotarskiego (znanego ze współpracy z bankiem Millennium), który zawiera obecnie 229 filmów, ma ponad 701 tys. subskrypcji i prawie 85 444 600 wyświetleń. Polimaty to także kanał popularnonaukowy, jednak zdecydowanie inny, to coś w sam raz dla tych, którzy lubią krótsze materiały (w okolicach 20 minut) zawierające ciekawostki i wyniki badań naukowych przekazane w sposób przystępny i zabawny.
Imponderabilia
Kanał założony przez Karola Paciorka w 2017 roku, który zawiera obecnie 154 filmy i może się pochwalić ponad 194 tys. subskrypcji i prawie 23 693 000 wyświetleń. Imponderabilia to kanał, który dla odmiany zawiera wywiady, jednak nie takie, jakie znamy z telewizji – ograniczone czasem antenowym i wymaganiami kierownictwa. Tutaj znajdziemy wywiady zdecydowanie dłuższe (najkrótsze trwają około 30 minut, najdłuższy – ponad pięć godzin) i bardziej szczere. Jeśli chcielibyście posłuchać świetnych wywiadów z Marcinem Prokopem, Katarzyną Bondą, Cezarym Pazurą, Piotrem Adamczykiem, Tomaszem Kotem, Anną Dymną, Czesławem Mozilem, Ewą Grzelakowską-Kostoglu (znaną jako Red Lipstick Monster), wspomnianymi wcześniej Dawidem Myśliwcem i Radosławem Kotarskim czy wreszcie z najważniejszymi polskimi politykami, zapraszam na Imponderabilia.
To już wszystkie moje propozycje. Mam nadzieję, że chociaż trochę umilą Wam ten niełatwy czas,
Aniela