10 grudnia 2019 roku na WNS (Grażyńskiego 53) zorganizowałyśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który został bardzo pozytywnie odebrany przez studentów i wykładowców naszego wydziału. Każdy podczas warsztatów i wykładów miał okazję do pogłębienia wiedzy na tematy związane z wolontariatem i działaniem na rzeczy drugiego człowieka. Głównym punktem w programie wydarzenia była rozmowa moderowana z Panią Anną Dymną i Panem Januszem Świtajem. Rozmowę przeprowadziły członkinie naszego koła – Agnieszka Reifland i Sylwia Korzon. Pomimo początkowego stresu, wszystko przebiegło w bardzo przyjemnej i wesołej atmosferze. Nasze pytania dotyczyły przede wszystkim wolontariatu, ale też Fundacji „Mimo Wszystko”, w której Pani Anna jest Prezesem, i wolontariuszką, a Pan Janusz od niedawna pełni funkcję psychologa.
Pytałyśmy przede wszystkim o to, jak w naszych Gościach zrodziła się potrzeba bezinteresownego pomagania. Pani Anna opowiedziała nam o swojej mamie, która zapaliła w Niej właśnie tę iskierkę pomocy. Pokazała jak ważny jest drugi człowiek. Pan Janusz natomiast opowiedział o swojej działalności wolontarystycznej, która rozpoczęła się stosunkowo niedawno, ale przynosi mu wiele korzyści, nie tylko związanych z nabywaniem umiejętności do pracy psychologa, ale również pozwala czuć się potrzebnym, ważnym i spełnionym.
Temat bycia wolontariuszem został bardzo dobrze omówiony, a słowa płynęły prosto z serc. Z pewnością należy choć raz zaangażować się w coś bezinteresownie, żeby sprawdzić czy jest to coś dla nas. Iskra w naszym sercu może się szybko zapalić, ale też nagle zgasnąć. U jednych wolontariat faktycznie będzie potrzebą serca, a u niektórych słomianych zapałem, co nie świadczy o nim czy jego wartości. Każdy z nas jest stworzony dla różnych rzeczy i brak wolontariackiej iskry w sercu nie świadczy, że owa iskra nie zapali się w innej dziedzinie.
Jedną z cech wolontariusza jest organizacja czasu, ponieważ na działanie wobec innych to dodatkowa odpowiedzialność, której nie należy bagatelizować. Bardzo przydatna jest również otwartość na drugiego człowieka. Szkolenia dla wolontariuszy w placówkach oraz sami pracownicy pomagają nam tworzyć komfortowe sytuacje, lecz bez naszej odwagi i wychodzenia ze strefy komfortu wiele nie zmienią.
Fundacja „Mimo Wszystko” jest miejscem, gdzie możemy spróbować wolontariatu. Pomoc jest skierowana do osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, co jest wspaniałe, ponieważ daje im szansę na rozwój i lepsze życie. Wyróżniamy różne przedsięwzięcia Fundacji – Konkurs Poezji dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”, Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, Festiwal Zaczarowanej Piosenki oraz wiele innych. Praca oraz wolontariat w „Mimo Wszystko” muszą być rozwijającym i ubogacającym przeżyciem.
Wolontariat stanowi dużą wartość w naszym społeczeństwie, chociaż czasem go bagatelizujemy i nie doceniamy. Niektórzy, mimo wysiłku i oddawania siebie innym, usłyszą przykre słowa. Ale czy to powód, aby się poddać. Skądże, niech sobie ludzie gadają!