Jakiś czas temu na twarzach naszych dwóch członkiń pojawił się uśmiech. Dlaczego?

Zostały przyjęte do Akademii Przyszłości. Pod ich opieką znaleźli się również uczniowie szkół podstawowych. Ale czym właściwie jest Akademia?

Jest to program skierowany do uczniów szkół podstawowych, którzy potrzebują wsparcia, motywacji. Wolontariusz pomaga podopiecznemu wzmocnić samoocenę oraz uwierzyć w jego możliwości. Na początku edycji dziecko otrzymuje Indeks Sukcesów, do którego na każdych zajęciach wolontariusz wpisuje małe i duże osiągnięcia ucznia.

Akademia Przyszłości od 2003 r. pomaga Dzieciom, które w siebie nie wierzą, mają niską samoocenę. To bezpieczna, twórcza przestrzeń, w której Dziecko spotyka się z drugim człowiekiem, dorosłym, który chce mu poświęcić swój czas i uwagę, być dla niego mądrym towarzyszem. (ze strony internetowej)

W dzisiejszym wpisie zapraszamy Was do krótkiego wywiadu z Kasią, która jest wolontariuszką Akademii oraz naszą członkinią.

Cześć! Opowiedz proszę coś o sobie.

Hej. Jestem Kasia, studiuje pedagogikę specjalną. Interesuję się psychologią, logopedią.
Uwielbiam pracować z dziećmi, odkrywać z nimi świat.

Co jest dla Ciebie dzisiaj ważne?

Samorozwój, zdrowie, przyjaciele oraz rodzina.

Jesteś wolontariuszką Akademii Przyszłości. Dlaczego postanowiłaś do niej dołączyć?

Do Akademi Przyszłości wysłałam zgłoszenie w dniu moich 25 urodzin. Od dawna myślałam, aby zapisać się jako wolontariusz, aby zdobyć cenne doświadczenie, które w przyszłości na pewno zaprocentuje. Jak pomyślałam, tak się stało. Na portalu społecznościowym wyświetlił mi się nabór do Akademii. Po niecałym miesiącu zaczęłam współpracę. Głównym powodem była chęć nabycia doświadczenia w pracy z dziećmi. Po rozpoczęciu wolontariatu, dostałam tez dużo innych propozycji pracy, np. opieka nad dzieckiem, opiekun wytchnieniowy. Myślę, że Akademia otworzyła mi drogę do nabywania doświadczenia. Uważam to za znak od losu 🙂

Jak wygląda proces rekrutacji? Jak zostać wolontariuszką?

Proces rekrutacji jest bardzo prostu. Wystarczy wejść na stronę Akademii, wysłać swoje CV i doświadczenie. Napisać, dlaczego chciałoby się zostać wolontariuszem. Trzeba też wybierać miasto i szkołę, która nas interesuje. Gdy ten etap przebiegnie pomyślnie, kontaktuje się z nami koordynator i opowiada o szczegółach. Później trzeba wypełnić krótkie szkolenie, spotkanie szkoleniowe na Teams i rozpoczyna się współpracę. Oczywiście jest to wszystko prawnie uregulowane umową.

Jakie dotychczasowe działania w Akademii Ci się spodobały?

Organizowane są ciekawe szkolenia, z których można uzyskać certyfikat.

Czy jest coś, co było dla Ciebie trudne lub stanowiło wyzwanie?

Myślę, że mój podopieczny. Jest to chłopak 12-letni, wiec do spotkań muszę się bardziej
przygotować, aby mógł wynieść dużo cennych informacji z naszych spotkać.

Czy polecasz dołączenie do Akademii? Jeśli tak, to jak myślisz – jakie kompetencje lub cechy są przydatne?

Polecam dołączenie do Akademii. Myślę, że cierpliwość, empatia i po prostu dobre serce są tutaj bardzo cenne.

Dziękujemy za Twoje odpowiedzi!