W ostatni weekend marca miałam okazję uczestniczyć w II Forum Filozofek organizowanym przez Horyzontalny Klub Dyskusyjny oraz Filozofia Po prostu. Wydarzenie miało miejsce na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest to dla mnie ważne wydarzenie, ponieważ potrzebuję filozoficznej refleksji do podejmowanych przeze mnie działań w życiu prywatnym oraz społecznym. W trakcie prelekcji mogłam zastanowić się nad feminologią, feminizmem oraz ekofeminizm. Czym one w ogóle są?
Feminologia – według Maggie Humm to badanie dotyczącej kobiet, związku władzy i statusu społecznego z płcią kulturową. [Humm, M., Słownik teorii feminizmu, Warszawa 1992, s. 71]
Feminizm – najogólniej mówiąc, to dbanie o równość kobiet i mężczyzn. W zależności od wplecionych idei, feminizm może mieć różne oblicza. Jednym z nich jest ekofemiznim, czyli splecenie równości płci z celami zrównoważonego rozwoju, dbaniem o świat przyrody i stawianiem jego potrzeb na równi z potrzebami człowieka.
Dlaczego studentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej interesuje się filozofią? Myślę, że jest to dla mnie ważny obszar dla odnajdywania wartości, które będę chciała przekazać uczniom. Żyjemy w świecie ciągłych zmian. Chciałabym uczyć najmłodszych jak walczyć z przeciwnościami, nagłymi zmianami w naszej codzienności oraz uczyć się traktować nasze środowisko z szacunkiem, bo dzięki niemu jesteśmy w stanie dbać o nasze potrzeby i funkcjonować.
Otrzymałam możliwość promowania Koła Naukowego „Włącznik” na forum poprzez swoją działalność wolontariacką.