Dzień dobry wszystkim,
mam nadzieję, że jesteście zdrowi i bezpieczni. Koronawirus zmusił nas do ograniczenia wychodzenia z domu i kontaktów z bliskimi. Wielu z nas uczy się i pracuje zdalnie, korzystając z dobrodziejstw techniki. Czujemy oczywiście pewien dyskomfort, ale przynajmniej jesteśmy bezpieczni i dbamy o bezpieczeństwo innych. Nie wszyscy jednak mogą czuć się w domu bezpiecznie. Wiele dzieci, kobiet i mężczyzn cierpi z powodu przemocy, której doświadczają we własnych domach, których teraz dodatkowo nie powinni lub wręcz nie mogą opuścić. Postanowiłam pochylić się na tym trudnym tematem, a skoro do wielu z nas najbardziej przemawia obraz, przybliżę Wam trzy propozycje filmowe, których bohaterowie zmagają się z tym problemem.
,,Kolor purpury”
Film w reżyserii Stevena Spielberga powstał w 1985 roku i zdobył 11 nominacji do Oscarów (w tym dla najlepszego filmu) w roku 1986. Opowiada historię Celie Johnson (w tej roli Whoopi Goldberg) – czarnoskórej kobiety, która w dzieciństwie doświadczała przemocy ze strony przybranego ojca a potem, w wieku zaledwie 14 lat, została żoną równie agresywnego mężczyzny – Alberta (Danny Glover). Niezwykle przejmujący i mocny film, przybliżający widzowi nie tylko dramat głównej bohaterki i kobiet jej podobnych, ale także ogromną siłę jej charakteru.
,,Buntownik z wyboru”
Film z 1997 roku, zdobywca dwóch Oscarów. Opowiada o Willu Huntingu (w tej roli Matt Damon) – dwudziestoletnim geniuszu matematycznym zmagającym się z trudną przeszłością. Film, w którym wystąpili również Robin Williams, Ben Affleck, Stellan Skarsgård i Minnie Driver, doskonale pokazuje, jak ogromny wpływ ma przemoc na całe życie doświadczającej jej
osoby.
,,Patrick Melrose”
Czas na propozycję serialową. ,,Patrick Melrose” to złożony z pięciu odcinków miniserial z 2018 roku, zdobywca nagrody BAFTA i 12 różnych nominacji, w którym główne role zagrali Benedict Cumberbatch, Jessica Raine, Hugo Weaving i Jennifer Jason Leigh. Opowiada o tytułowym Patricku Melrosie – mężczyźnie, który próbuje zagłuszać traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, biorąc narkotyki, od których szybko się uzależnia. Nie skłamię, jeśli powiem, że jest to najbardziej wstrząsający serial jaki znam. Pomaga zrozumieć nie tylko skalę krzywdy, jaką wyrządza przemoc w życiu człowieka, ale poniekąd również narkomanię i alkoholizm.
Przyznaję, nie są to filmy lekkie, ale niezwykle wartościowe. Serdecznie zachęcam Was do ich obejrzenia. Pamiętajmy, że większość krzywdzonych dzieci, kobiet i mężczyzn ma sąsiadów, współpracowników, kolegów z klasy lub z grupy na studiach. Od naszej uważności i wrażliwości naprawdę wiele zależy.
Aniel